Monday, September 21, 2015
ვეფხისტყაოსანის ილუსტრაციები
powerpointში მომზადებული მასალა - სასწავლო ელექტრონული რესურსი
მომზადებულია სასკოლო პროექტითსვის ,,ჩვენ ვკითხულობთ ვეფხისტყაოსანს"
Thursday, September 10, 2015
ისტ-ის II დონის ტრენინგზე შექმნილი პროდუქტი. 2014 წლის ივნისი მასწავლებლეთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ტრენერი მარინა მურჯიკნელი
გაკვეთილის თემა: | ,, რატომ ვიმოგზაუროთ სანკტ - პეტერბურგში?“ |
პროფილი | რუსული ენა |
მასპავლებელი | ეკა სახურია |
სწავლების საფეხური: | საბაზო - χ კლ |
მოსწავლეთა რაოდენობა: | 6. არც ერთი მათგანი არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას. |
გაკვეთილის მიზანი: | იცოდნენ სანკტ - პეტერბურგის ისტორიულ - კულტურული წარსული; ნასწავლ ლექსიკურ მარაგზე დაყრდნობით ახალი მასალის გაგება - ათვისება; სამეტყველო ტექნიკის გაუმჯობესება. |
შედეგი: | იციან სანკტ - პეტერბურგის ისტორიული წარსული; ამ ქალაქის როგორც კულტურული ცენტრის მნიშვნელობას იაზრებენ -აცნობიერებენ; დაეუფლნენ მოსმენის, მიღებული ინფორმაციის დახარისხებისა და გაცვლის უნარ - ჩვევებს; გაიუმჯობესეს ენის ინტონაციისა და მეტყველების უნარი. |
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა | ეცოდინებათ სანკტ - პეტერბურგის კულტურული ცხოვრებისა და ისტორიული წარსულის შესახებ ინფორმაცია , გაიხსენებენ მის მდებარეობას ფიზიკურ და კლიმატურ თავისებურებებს, მოსწავლეები მოელიან საინტერესო და მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მიღებით თავიანთი ცნობისმოყვარეობის დაკმაყოფილებას; იყენებენ მათ მიერ უკვე დაუფლებულ უნარ - ჩვევებს. |
სტანდარტი | უცხ. დ .ІV.1. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მითითებების და სავარჯიშოს მარტივი ინსტრუქციების გაგება. უცხ.დ. ІV.7.მოსწავლეს შეუძლია კითხვის სტრატრგიების გამოყენება. უცხ.დ.ІV.9.მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის სტრუქტურის დაცვა, გამომუშავებული აქვს ელემენტარული ენობრივი უნარ - ჩვევები და შეუძლია მათი გამოყენება. უცხ.დ.ІV.14. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან. უცხ.დ.ІV.17. მოსწავლეს შეუძლია სასწავლო საქმიანობის ორგანიზება. უცხ. დ.21.მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ხერხის გამოყენება ლექსიკური მასალის ასათვისებლად. |
წინარე ცოდნა: | მოსწავლეებმა იციან ენობრივ გრამატიკული ფორმები, რომლებიც გამოყენებულია ტექსტში; შესწავლილი აქვთ სანკტ - პეტერბურგის გეოგრაფიულ - მდებარეობითი აღწერილობები. |
კლასის ორგანიზება, აქტივობა, დრო. | 1 აქტივობა: მისალმება, სამოტივაციო კითხვები: ა). რა ვიცით სანკტ - პეტერბურგის შესახებ? ბ). ვინ დააარსა სანკტ - პეტერბურგი? გ). რატომ უწოდებენ სანკტ - პეტერბურგს რუსეთის ,, Северная Сталица-ს“? 4 წთ. 2 აქტივობა: კოგნიტური სქემის შევსება: მოსწავლეებს ურიგდებათ კოგნიტური სქემა - ,,ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე.“ ავსებენ მის პირველსა და მეორე გრაფას. 4წთ. 3 აქტივობა : ტექსტზე მუშაობა, - კითხვა - თარგმნა. მოსწავლეები კითხულობენ სახელმძღვანელოდან ტექსტს და თარგმნიან.(ტექსტი შეეხება სანკტ - პეტერბურგის ღირსშესანიშნაობებს ხუროთმოძღვრულ ძეგლებს და ა. შ .) 9 წთ. 4 აქტივობა: პრეზენტაციის წარდგენა(მასწავლებლის მიერ). პრეზენტაცია შეეხება, როგორც სანკტ - პეტერბურგის ხუროთმოძღვრულ ძეგლებს ისე ბოლო საუკუნეებში შექმნილ ღირსშესანიშნაობებს). 7 წთ. 5 აქტივობა: კლასის ჯგუფებად დაყოფა. მოსწავლეები მითითებული ყუთიდან იღებენ ალმებს და ფერების მიხედვით სხდებიან ჯგუფებად. 1 წთ. 6 აქტივობა: ჯგუფების მუშაობა პრეზენტაციზე. მოსწავლეები ჯგუფებში აკეთებებენ პრეზენტაციას თემაზე: ,, სანკტ -პეტერბურგის ღირსშესანიშნაობები .‘’ავსებენ T დიაგრამას, მათთვის უკვე ცნობილი და ახლად მიღებული ინფორმაციიდან გამომდინარე,- ერთ მხარეს ათავსებენ χχ საუკუნემდელ პერიოდში, ხოლო მეორე მხარეს χχ – χχІ საუკუნეებში შექმნილ ღირსშესანიშნაობებს. ხაზს უსვამენ მათს მნიშვნელობას, ასევე ახარისხებენ მიღებულ იმფორმაციას . 7 წ თ. 7 აქტივობა: პრეზენტეციის წარდგენა. ჯგუფებიდან თითო ლიდერი აკეთებს პრეზენტაციას. 6 წთ. 8 აქტივობა: ,,ვიცი ,მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“,-სქემის ბოლო გრაფის შევსება. 4 წთ. 9 აქტივობა: საშინაო დავალების მიცემა და გაკვეთილის შეჯამება,- მასწავლებლის მიერ. 3 წთ. |
საშინაო დავალება: | მითითებული გაკვეთილის თემიდან გამომდინარე დაწერონ თემა: ,,გსურთ იმოგზაუროთ სანკტ - პეტერბურგში?“ |
რესურსები: | კომპიუტერი,პროექტორი,სახელმძღვანელო გვ.103-104.თაბახები, ფორმატები,ფერადი ქაღალდები,პასტები და სხვ. |
შეფასების პროცედურა: | შეფასების რუბრიკა - განმსაზღვრელი. |
კრიტერიუმი | მინიმალური | დაბალი | საშუალოზე დაბალი | მაქსიმალური | |
ქულა | 1-3 | 4-6 | 7-8 | 9-10 | |
1 | მეტყველება ანუ სამეტყველო ტექნიკის გაუმჯობესება | საერთოდ არ იყენებს გრამატიკულ ფორმებს. | იყენებს, მაგრამ უშვებს ბევრ შეცდომებს.გრამატიკული ფორმებვნელოა. | გარკვეულწილად იყენებს,მაგრამ უშვებს მცირე შეცდომებს. | მეტყველებს, გამართულად სწორად იყენებს გრამატიკულ ფორმებს. |
2 | თემის, საკითხის წარდგენა იცის სანკტ-პეტერბურგის ისტორიულ-კულტურული წარსულის შესახებ. | ბუნდოვანია საუბრობს დაბნეულად, ცოდნას ვერ ავლენს. | სათქმელს,აზრს მხოლოდ ნაწილობრივ გასაგებად გადმოსცემს,სანკტ - პეტერბურგის ისტორიულ -კულტურული წარსულის შესახებ მისი ცოდნის მაჩვენებელი დაბალია. | გასაგებად გადმოსცემს სათქმელს,ცოდნას ავლენს,მაგრამ აქვს ხარვეზები. | წარმოადგენს საკითხებს ნათლად და გასაგებად.ავლენს დამაჯერებელ ცოდნას სანკტ -პეტერბურგის ისტორიულ- კულტურული წარსულის შესახებ. |
3 | კითხვაზე პასუხი. | ვერ იგებს კითხვის შინაარსს, ვერ პასუხობს კითხვებზე. | იძლევა მოკლე პასუხებს, უშვებს ბევრ შეცდომებს. | წვდება კითხვის არსს,პასუხობს მაგრამ არასრულად. | პასუხობს თანმიმდევრულად სრულად და ამომწურავად. |
4 | ჩართულობა ჯგუფურ მუშაობაში,კომუნი კაციის უნარი. | პასიურობს,არ არის კომუნიკაბე- ლური. | მუშაობს ჯგუფთან ერთად,მაგრამ ვერ ერთვება ჯგუფის მუშაობის ტემპებში. | მუშაობს,იკვლევს და ეხმარება ჯგუფის წევრებს, მაგრამ პრობლემა აქვს კომუნიკაციის. | მუშაობა ჯგუფთან ერთად ეფექტური და ნაყოფიერია. |
Saturday, January 3, 2015
Subscribe to:
Posts (Atom)